Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

TOPLUMA KATKILARIMIZ

 • 12 Mart 2019

   

  “Tuzu Azalt Ömrü Uzat” Projesi"

  Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili tavsiyesinde günlük tuz alımının, 1 çay kaşığı ile sınırlandırılmasını söylüyor. Bu, 5-6 grama denk geliyor. Türkiye’de yetişkinlerin günlük tuz tüketiminin 18 gram olduğunu, 2012'deki ise 15 gram olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yetişkinlerin, sofra tuzu haricinde yalnızca besinlerden aldığı sodyum miktarı ortalama 2178 mg. Rakamlar da gösteriyor ki Türkiye’de günlük 15 gramlık tüketim, önerilen miktarın üç katı.

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak tüm Kadıköylülere tuz tüketiminin farkındalığı için semttin ana hatlarının bulunduğu yerlerde ki billboard ve pankart çalışmalarıyla, Tuz Tüketmenin önemini tüm Belediye Personeline öğle yemeği zamanında tuzluklara konunun önemini anlatan küçük not giydirilmesi yapılarak tuz tüketimimin azalması için teşvik edilmiştir.

   

  Detay
 • 03 Mart 2019

   

  “Teknolojiye Bağımlı Kalma Projesi!"

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezimizden, Uzm. Dr. Osman Ağa Önal " seminer konusu olarak "Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı “ konusu içerisinde Eğitimin amacı ve kişilere sağlayacağı faydalar ; “Bağımlılık nedir? Bağımlılığın sadece alkol ve uyuşturucu değil davranış ve kişilere karşı da olabileceği, en sık ve yaygın görülen bağımlılıklardan teknoloji ve internet bağımlılığı ile ilgili tanı kriterleri, bozukluklar, tedavisi ve genel olarak önlemleri” anlatılmıştır.

  Dr.Çağrı Çukadaroğlu seminer konusu olarak " Teknoloji Bağımlılığı temel başlık olup alt başlıkları, Tanım, tanı ölçütleri, görülme sıklığı, sağlık etkileri ve oluşabilecek sağlık tehlikesini" anlatmıştır.

  Yeşilay Kadıköy Şube Başkanı Sayın Ömer ŞAHAN ve ekibi seminerimize konuk olarak katılmış ve “Teknoloji Bağımlılığı” konusunu kısaca anlatmıştır. Seminerimize toplamda 52 belediye personeli katılım sağlamıştır.

   

  Detay
 • 14 MART 2019

   

  14 Mart Tıp Bayramı Etkinliği

  14 Mart Tıp Bayramı Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve İstanbul Tabip Odası’nın düzenlediği ortak etkinlikle kutlandı. Tıp alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık görevlileri için önemli bir gün olan 14 Mart Tıp Bayramı Kadıköy’de kutlandı.

  Gelenekleşen Kadıköy Belediyesi Sağlık işleri Müdürlüğü ve İstanbul Tabip Odası’nın birlikte organize ettiği ve Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Zübeyde Hanım Kokteyl Salonu’nda gerçekleşen kutlamaya; İstanbul Tabip Odası Emekli Hekimler Komisyonu Başkanı Dr. Erdinç Köksal, hekimler ve Kadıköy Belediyesi'ne bağlı polikliniklerde görev yapan sağlık çalışanları katıldı.

   

  Detay
 • 07.03.2019

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezimizden, Uzm. Dr. Osman Ağa Önal " seminer konusu olarak "Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı “ konusu içerisinde Eğitimin amacı ve kişilere sağlayacağı faydalar ; “Bağımlılık nedir? Bağımlılığın sadece alkol ve uyuşturucu değil davranış ve kişilere karşı da olabileceği, en sık ve yaygın görülen bağımlılıklardan teknoloji ve internet bağımlılığı ile ilgili tanı kriterleri, bozukluklar, tedavisi ve genel olarak önlemleri” anlatılmıştır.

  Detay
 • 14.11.2018

  Dünya Diyabet Günü “Diyabet Farkındalık” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Diyabet Cemiyeti işbirliğiyle gerçekleştirilen “Genel Diyabet Taramasın ’da” toplam 50 kişiden kan alımı sonucunda %5’i Diyabetli hasta tespit edilip diyabet polikliniğimizde tedavi süreçleri başlatılmıştır.

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde “Diyabet Farkındalık Projesi” kapsamında 98 kişiden 11 kişi diyabet riski altında oldukları tespit edilip tetkik ve tedavi süreçleri başlatılıp farkındalık kazandırılmıştır.

  Detay
 • 26.10.2018

  Hasta Hakları ve Sorumlulukları “ Hakkınız Var!” Projesi

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ, Dr. Rana Beşe , Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı, Evde Girişimsel Hemşirelik Hizmetleri Birimlerimiz günün anlam ve önemini hasta ve yakınlarına “Hakları ve Sorumlulukları Konusunda” bilgi verilmiştir.

  Merkezlerimizde her bir kişiye “ Hasta ve Sorumlulukları Bildirgesi çiçekle beraber Dağıtılmıştır”. Merkezlerimizin her bir katına “ Hasta Hakları ve Sorumlulukları Afişi” asılmıştır.

  Detay
 • 10. 01. 2019 - 10. 01. 2019

  Kök Hücre Bağışıyla Yeni Yılda Mutlu Bir “Öykü “ Yazıyoruz!

  9- 10 Ocakta Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay iş birliğiyle tüm lösemili hastalarımız için kök hücre ve kan bağışı “ Donör Ol Umut Ol!” projesi sosyal medya çağrısıyla pek çok ünlü ismin katılımıyla gönüllü donör olduğu etkinliğimizde 355 kök hücre ve 85 ünite kan bağışında bulunulmuştur ve bu proje kapsamında yeni yılda lösemili hastaların öykülerine dokunduk…

  Detay
 • 04-05-06-07 Mart 2019

  Dünya Kulak İşitme Günü “Sizi Dinliyoruz!” Projesi

  İnsanlar arasındaki iletişim yolları içinde en önemlisi ve en sık kullanılanı konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma öğrenilmiş bir davranıştır, anne ve babalar, çocuğun yakın çevresindeki kişiler farkında olmaksızın konuşma öğretmenliği yapmaktadırlar. Konuşmanın öğrenilmesinde ise en önemli unsur işitmedir. İşitme kaybı bu duyulardan en önemlisi olan işitme bozukluğu durumunda ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde milyonlarca insan işitme sorunu yaşamaktadır. İşitme engeli, işitme duyarlılığının kişinin gelişim, uyum, sosyal yaşam ve özellikle iletişimdeki görevlerini yerine getirmesinde en büyük engeli oluşturmaktadır.

  Detay
 • 09.03.2018 - 10.03.2018

  9 Martta Göztepe Medicalpark Hastane Kompleksi Nefroloji Bölümü Doç.Dr.Elif Arı BAKIR ve Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Dahiliye Bölümü Uzm.Dr.Ayşegül Karaçam’ın ortaklaşa düzenlediği “Diyabet ve Böbrek Sağlığı” konulu “Soru- Cevap “ semineri Barış Manço Kültür Merkezinde 45 kişinin katılımıyla seminer tamamlanmıştır.

  Dünya Böbrek Sağlığı Gününde “İçilen Her Bardak Su Daha Sağlıklı Bir Yaşam” projesi kapsamında yeterli miktarda su tüketilmediğinde insan vücudunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Böbrekler, vücutta oluşan zararlı atık maddeleri suyoluyla seyreltip atarken size de gün içinde gerekli miktarda tüketeceğimiz su sayesinde sağlıklı günleri tadını çıkartmak kalır.

  • Tuz Tüketiminizi Azaltın!
  • Düzenli Egzersiz Yapın!
  • Sağlıklı Besinleri Tercih Edin!

  Su içmenin önemini tüm Belediye Personeline öğle yemeği zamanında pet şişelere konunun önemi anlatan küçük not giydirilmesi yapılarak günlük su miktarını tüketilmesi teşvik edilmiştir.

  Detay
 • 17.04.2018 – 18.04.2018

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Kardiyoloji Bölümü Uz.Dr.Nuri ÇAĞLAR “Kalp Sağlığı ve Damar Hastalıkları” konulu semineri Kozyatağı Kültür Merkezinde sunumu gerçekleştirmiştir. Seminere 70 kişi katılım sağlanmıştır. Muayeneler ücretsiz olduğu için katılım sağlayan her kişiye randevusu verilerek kardiyolojik muayeneleri yapılmıştır.

  Detay
 • 08.05.2018

  Dünya Kızılay Günü “ Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren ” Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık Projesi” ile toplamda 81 ünite kan bağışı ve 30 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 120 kişiye umut olmuştur.

  Detay
 • 22.05.2018

  Avrupa Obezite Günü “ Dikkat! Türkiye’de 3 kişiden 1’i Obez” Projesi

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizin “Obeziteyle Savaş Projesinde” Dâhiliye Doktoru ve Diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilen “Vücut Yağ İndeksi ve Şeker Taraması” 2579 Kişi katılım sağlamıştır. Tespit edilen hastaların tetkik ve tedavisine başlanmıştır.

  Detay
 • 09 – 13 -18 – 24. Ekim 2018

  Meme Kanseri Farkındalık Ayı “Erken Tanı ve Önemi” Projesi

  9 Ekimde Kozyatağı Kültür Merkezinde Kadıköy Belediyesi Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi Radyoloji Uzm.Dr.Hikmet KARAGÜLLÜ ’nün konuşmacı olduğu “ Meme Kanseri, Erken Tanı ve Önemi “Seminerine 55 Kişi katılım sağlamıştır.

  13 Ekimde Mimar Sinan Üniversitesi Eğitim Görevlisi Derya TECİMER ve Gönüllü Ekibi Moda Parkında ki etkinlik alanımızı “Yan Bombing Sanatı (Sokak Sanatı) “ ile rengârenk motiflerle ağaçları donatarak Kadıköy halkına sürpriz karşılama yapmıştır. Bu etkinliğimiz süresince “Potlaç Üyeleri “ yaptıkları el ürünleri (Pembe Yaka Kurdelesi) ile destek verdiler.

  Detay
 • 04.11.2018

  Kızılay Haftası “ Kan Bağışı ve Kök Hücre ” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren “Kan Bağışı ve Kök Hücre Projesi” ile toplamda 29 ünite kan bağışı ve 15 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 60 kişiye umut olmuştur.

  Detay
 • 2018-2019

  ‘’Eğitim Seminerleriyle Sağlık Bilincini arttırma’’ projesi:

  Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde; halkı sağlık konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen (Ağız, Diş Sağlığı ve El Yıkama, Hijyen, Menapozda Üriner Sistem sorunları, Diyabet ve Diyabetik Ayak Bakımı, Ev Kazalarından Korunma ve İlkyardım ,Hipertansiyon v.b. çeşitli konulardaki ) eğitim seminerleri ile sağlığın korunması ve geliştirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.Gereğinde uygulamalı eğitim verilmektedir.Bu dönemde eğitimlere 195 kişilik katılım gerçekleştirilmiştir.

  Detay
 • 2018-2019

  Bu proje Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde gerçekleştirilmekte; sağlıklı yaş almaya yardımcı olmak, yaşın getirdiği sağlık sorunları, fonksiyon kayıpları ve yalnızlık duygusunun yarattığı duygusal durum bozukluğunu hafifletip, kaliteli bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olmak amacıyla başlatılmıştır. Bölgemizdeki 65 yaş üstü bireylerin sağlıklarını korumak, geliştirmek, sağlıklı yaş almalarına yardımcı olmak amacıyla ; 1.gün polikliniğin hekimleri tarafından kronik hastalıklar, kronik hastalıklarda beslenme, ağız-diş sağlığı ve protez bakımı, ev kazalarından korunma ve ilk yardım yalnızlıkla baş etme duygusu ve menapozda üriner inkontinans (idrar kaçırma) konularında sağlık bilincini geliştirecek eğitim desteği verilmektedir. 2. gün ise evde kullandıkları tansiyon aletleri ve şeker ölçüm cihazlarıyla gelen hastalara doğru tansiyon ve şeker ölçümü öğretilerek cihazlarının kontrolü yapılmaktadır.

  Detay
 • 8-14 Mart 2019

  12-13 Mart tarihlerinde Dr.Rana Beşe polikliniğinde, Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliğimizden gönderilen 20 hastanın göz muayenesi ve göz tansiyonu ölçümü yapılmış olup, hastalarımıza göz tansiyonu ölçtürmenin önemi vurgulanmıştır.

  Detay
 • 01-07 Nisan 2019

  Mamografi ve kadın sağlığı merkezinde Çalışanı Radyolog Dr.Hikmet KARAGÜLLÜ tarafından verilen seminer de meme kanserleri ve erken tanının önemi üzerinde duruldu. Sonrasında misafir konuşmacımız Birsen YALÇIN meme kanseri tanısı konulduktan sonra yaşamış olduğu süreçten, tedavisinden ve hayata bağlı kalmanın öneminden vurgular yaparak meme kanserine karşı savaşını bizlerle paylaştı. Alzheimer merkezinde yapılan etkinliğe 15 kişi katılmıştır.Etkinlik katılımcıların soru cevap kısmı ile sonlandırıldı.

  Detay
 • Türkiye  Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi ve Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi  İşbirliği  

  Kadıköy Belediyesi Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi olarak bireysel hizmetlerimize ve grup çalışmalarımıza ek olarak,  Toplum Ruh Sağlığına katkıda bulunmak amacı ile Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi ile yaptığımız işbirliği sonucunda,  2019 yılı Ocak ve Mayıs Ayları arasında Caddebostan Kültür Merkezinde ayda bir kere olmak üzere Türkiye'de Ruh sağlığı alanının önde gelen profesörleri ile halka yönelik etkileşimli seminerler düzenlemekteyiz.

   

  Detay
 • 23.01.2019

  Caddebostan Kültür Merkezi

  ''Antidepresan Kullanımı Gerçekten Gereksiz Mi ? ''

  Prof. Dr. Timuçin Oral 

  23.01.2019 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilenen "Antidepresan kullanımı gerçekten gereksiz midir?"  konulu semineri veren Sn. Prof. Dr.Timuçin Oral' ile ülkemizde antidepresan ilaç kullanımının güncel durumu tartışıldı

  Detay
 • 20.02.2019

  Caddebostan Kültür Merkezi
  '' EVLİLİK DANSI ''
  Prof Dr. Mehmet Zihni Sungur

  20.02.2019'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Evlilik Dansı" konulu seminerde Türkiyenin önde gelen Çift Terapistlerinden olan Sn.Prof.Dr.Mehmet Zihni Sungur evlilikte yaşanan uyum sorunları, çiftler arasındaki iletişim problemleri ve bu problemlerin çözümlerine yönelik bilgiler vermiştir. 

   

  Detay
 • 20.03.2019

  Caddebostan Kültür Merkezi

  '' Çocuklu Hayat ''

  Prof. Dr. Yankı Yazgan 

  Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi ve Kadıköy Belediyesi ve Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı işbirliği ile Caddebostan Kültür Merkezinde Halka yönelik etkileşimli toplantılarımızın   üçüncüsü  20 Mart'ta "Çocuklu Hayat" başlığı ile Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın katılımı ile gerçekleşmiştir.

  Detay
 • 02.04.2019

  Otizm için erken farkındalık çok önemli! 


  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısı ile Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi olarak bu konuya dikkat çekmek için merkezimizi mavi renk ile ışıklandırdık.

  Detay
 • 31.07.2019

  Yaz ayları hepimizin özlemle beklediği aylarJ Yaz ayları tatil, dinlenme, sevilen taze sebze ve meylerin çok olduğu olumlu durumları hatırlatsa da, sıcaklar konusunda dikkatli olunması gereken noktaları bilmek gerekir.

  Detay
Geri Dön
Access to the path 'C:\Apps\Web\saglikpoliklinigi.org\wwwroot\sitemap.xml' is denied.