Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

SAĞLIKLI YAŞAM OKLLLARI

Torunumu Beklerken-

Gerginlikten uzak keyifli bir şekilde ailenin yeni üyesinin karşılanması ve bebeğin gelişimine zarar verecek uygulamalardan kaçınılması amacı ile büyükanne ve büyükbabalar için "Torunumu Beklerken" projesi geliştirilmiştir. 

2 gün (6 saat) süren eğitim programında kuşaklar arası çocuk bakımında yaşanan anlaşmazlıkları en aza indirmek amacı ile Bebek Bakımında doğru bilinen yanlışlar - Bebek ve Çocuklarda Acil Durum Uygulamaları ve Yeni anne-baba ve torun ile iletişim / Büyükanne Büyükbabalık Rolü/ Kuşak Çatışması konuları torun sahibi olacak büyükanne ve büyükbabalara konuları hakkında bilgiler verilmektedir. Ücretsiz olarak ayda bir düzenlenmektedir.

Gebe Okulu Projesi-

Gebe Okulu Projesi

2012 yılında “Sağlıklı hamilelik”, “Sağlıklı Bebek” anlayışı ile geliştirilen Gebe Okulu programında; hamilelik dönemi, doğum eylemi, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel doğruları içeren eğitim içeriği ile hamile kadınların doğum ile ilgili önyargılarını ve korkularını azaltmak, anne adaylarını bebek bakımı konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bebekler yetiştirmelerine yardımcı olmak amacıyla ücretsiz olarak eğitimler düzenlenmektedir.

Gebe Okulunda yer alan konular; deneyimli kadro (Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları, Diyetisyen ve Psikolog) tarafından anne adaylarına aktarılmaktadır.

 

EĞİTİM KONULARI

 • Hamilelikte Sağlık ve Doğum - Doğum Sonrası Kadın Sağlığı
 • Yenidoğan Bebek Sağlığı, Bakımı ve Beslenmesi (0-31gün)
 • Bebek Sağlığı, Bakımı ve Beslenmesi (31 gün +) - Bebek ve Çocuklarda Acil Durumlar
 • Emzirme Dönemi Beslenme – Anne Sütü
 • Hamilelik Sürecinde Psikolojik Değişiklikler - Doğum Sonrası Depresyon,  Ebebeynlik Rolü ve İletişim - Yenidoğan Psikolojik Gelişimi

 

 
Şeker Okulu Projesi-

 

Şeker Okul Projesi

Çocuklukta obezite yaşamın ilk yılı, 5-6 yaş arası ve ergenlik döneminde artış göstermektedir. Obez çocukların 1/3’ü, obez ergenlerin ise %80’i erişkin yaşa geldiklerinde obez kalmaktadırlar. Diğer yandan erişkin yaşlarda görülen obezite vakalarının %30 kadarı başlangıcın çocukluk çağına dayandığı bilinmektedir.

Bu sebep ile çocukluk çağında obeziteye yol açan risk etmenlerine karşı alınacak tedbirler ile obezitenin önlenmesi hem komplikasyonlarından koruyacak hem de ileride sağlıklı birer erişkin olmalarını sağlayacaktır.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için sağlığın korumasında ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden biridir. Çocukluk döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürülmektedir.

Şeker Okul Projesi ile Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği olarak Çocuklarda Sağlıklı Yaşam Modeli oluşturmayı, obezitenin erken dönem davranış tedavisi ile çocuklarda yeme alışkanlıklarını, aktivitelerini, düşünme biçimlerini değiştirmeyi hedeflemektedir. Okullarda çocuklara Nasıl Sağlıklı Olurum sınıf eğitimleri, menü oluşturma uygulaması, çocukların davranışlarında etken roller olan öğretmenlere ve ebeveynlere Obezite, Diyabet, Metabolik Hastalıklar ve Beslenme seminerleri uygulanması yolu ile obezitenin önlenmesine yarar sağlanması amaçlanmaktadır.

Yine fazla kilolu çocuklara özel Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile kazanılmış yanlış alışkanlıklardan kurtulmaları, sağlıklı kilolarına ulaşmaları ve sağlıklı yaşam sürmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

 

Menopozu Beklerken-

Obezite Farkındalık Okulu-

OBEZİTE FARKINDALIK OKULU

PROJENİN AMACI:

Toplumu obezite ve beraberin gelen hastalıklara karşı duyarlı hale getirmek. Obezite ile mücadele eden vatandaşlara ilaç tedavisi, diyet ve spor içerikli programlar düzenlemek.
 

PROJE İÇERİĞİ:

 1. Kadıköy İlçesinde bulunan 21 mahallede uygulamak,
 2. Topluma seminerlerle bilinç kazandırmak,
 3. Obeziteyle yaşamak zorunda kalmış bireylere, Dâhiliye Muayenesi ile Diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme ve Spor Antrenörü eşliğinde aktif ve hareketli yaşam sağlamak.
   

PROJE PAYDAŞLARI:

 • Dâhiliye Uzmanı
 • Göz Hastalıkları Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı (İhtiyaç Dâhilinde)
 • Diyetisyen
 • Psikolog
 • Spor Antrenörü
   

PROJENİN YÖNTEMİ:

 • Bilgilendirme topları, boy ve kilo ölçümleri ve riskli bireylerin ileri tetkiklerinin yapılması hedeflenmektedir. Bunu gerçekleştirmek için “Doktor, Diyetisyen, Psikiyatr, Hemşire, Spor Antrenörü” oluşan bir ekip meydana getirildi.
 • Mahallelerde uygun merkezler de halka duyurular yapılarak seminerler organize edilecek. Bu semineler de oluşturulan ekip sunumlar yapıp halkı bilgilendirecek.
 • Seminer bitiminde “Boy, Kilo ölçülecek, Yüz yüze görüşme yöntemi ile bireyin kısa sağlık- hastalık bilgileri alınacak. Vücut Kitle indeksi 30 kg/m²’nin üstünde olanlar ve risk faktörleri olanlar sağlık merkezlerimize davet edilerek uzman hekimlerimiz tarafından gerekli takipler yapılacak.
   

PROJENİN UYGULAMA YERİ: 21 Mahalle/ Gönüllü Evleri
 

PROJENİN UYGULANMASINDA SORUMLU KİŞİLER:

 • Dr.Çağrı Çukadaroğlu (Moderatör)
 • İç Hastalıkları  (Uzm.Dr.Ayşe Gül Karaçam)
 • Psikiyatr (Uzm.Dr. Osman Ağa Önal)
 • Diyetisyen ( Figen Fişekçi Üvez)
 • Spor Antrenörü ( Volkan Budaksal)

 

Geri Dön