Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

 • 07 Nisan 2019

  Kanser Haftası Etkinliği 01-07 Nisan 2019

  Mamografi ve kadın sağlığı merkezinde Çalışanı Radyolog Dr.Hikmet KARAGÜLLÜ tarafından verilen seminer de meme kanserleri ve erken tanının önemi üzerinde duruldu. Sonrasında misafir konuşmacımız Birsen YALÇIN    meme kanseri tanısı konulduktan sonra  yaşamış olduğu süreçten, tedavisinden ve hayata bağlı kalmanın öneminden vurgular yaparak meme kanserine karşı savaşını bizlerle paylaştı. Alzheimer merkezinde yapılan etkinliğe 15 kişi katılmıştır.Etkinlik  katılımcıların soru cevap kısmı ile sonlandırıldı.

   

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Beslenme Uzmanı Figen Fişekçi Üvez ve Medikal Park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Şerafettin Özer tarafından Verilen Seminerde Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam Güçlü Bağışıklık Ve Kanser Tedavisinde Beslenme Nasıl olmalı Konuları İşlenmiştir.Alzheimer Merkezinde Yapılan Etkinliğe 45 Kişi Katılmıştır

   

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı ve Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Çalışanı Psikiyatrist Osman Ağa Önal Düzenlenen Seminerde Psiko -Onkoloji Konusunu Anlatmıştır.Alzheimer Merkezinde Yapılan Seminere 11 Kişi Katılmıştır.

   

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniğinde Radyolog Olarak Görev Yapan Prof.Dr.Güner Sönmez Düzenlenen Seminerde Tiroid Kanserlerini Anlatmıştır.

  Poliklinikte Yapılan Seminere Hastaların Yanı sıra Poliklinik  Çalışanları da Katılmıştır.Radyolog Hastalar Tarafından Sorulan Soruları Cevaplamıştır.

  Detay
 • 7 Mart 2019

  Yeşilay Günü “Teknolojiye Bağımlı Kalma Projesi!”

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezimizden, Uzm. Dr. Osman Ağa Önal " seminer konusu olarak "Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı “ konusu içerisinde Eğitimin amacı ve kişilere sağlayacağı faydalar ; “Bağımlılık nedir? Bağımlılığın sadece alkol ve uyuşturucu değil davranış ve kişilere karşı da olabileceği, en sık ve yaygın görülen bağımlılıklardan teknoloji ve internet bağımlılığı ile ilgili tanı kriterleri, bozukluklar, tedavisi ve genel olarak önlemleri” anlatılmıştır.

  Dr.Çağrı Çukadaroğlu seminer konusu olarak " Teknoloji Bağımlılığı temel başlık olup alt başlıkları, Tanım, tanı ölçütleri, görülme sıklığı, sağlık etkileri ve oluşabilecek sağlık tehlikesini" anlatmıştır.

  Yeşilay Kadıköy Şube Başkanı Sayın Ömer ŞAHAN ve ekibi seminerimize konuk olarak katılmış ve “Teknoloji Bağımlılığı” konusunu kısaca anlatmıştır. Seminerimize toplamda 52 belediye personeli katılım sağlamıştır.

  Detay
 • 7 Mart 2019

  Dünya Kulak İşitme Günü “Sizi Dinliyoruz!” Projesi 04-05-06-07 Mart 2019

  İnsanlar arasındaki iletişim yolları içinde en önemlisi ve en sık kullanılanı konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma öğrenilmiş bir davranıştır, anne ve babalar, çocuğun yakın çevresindeki kişiler farkında olmaksızın konuşma öğretmenliği yapmaktadırlar. Konuşmanın öğrenilmesinde ise en önemli unsur işitmedir. İşitme kaybı bu duyulardan en önemlisi olan işitme bozukluğu durumunda ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde milyonlarca insan işitme sorunu yaşamaktadır. İşitme engeli, işitme  duyarlılığının kişinin gelişim, uyum, sosyal yaşam ve  özellikle iletişimdeki görevlerini yerine getirmesinde en büyük engeli oluşturmaktadır.

   

  Bilimsel araştırmalar, işitme kaybının önlenebilir olduğunu, işitme kaybının erken tanısı halinde de bireylerin hayatından  taviz vermeden işitsel teknolojilerle yaşamlarını kolaylaştırabileceklerini ortaya koymaktadır. İşitsel teknolojiler; estetik kaygılardan dolayı işitme cihazı kullanmak istemeyen kişiler için geliştirilen micro işitme cihazı, çok ileri derecede işitme kayıpları için geliştirilen süper power işitme cihazı, gürültülü ortamlarda insan sesini ön plana çıkaran işitme cihazı, telefonla rahat konuşturacak konforlu işitme cihazı gibi onlarca alternatif sunmaktadır.

  Telefonun icadı ile tanıdığımız Alexander GrahamBell annesinin ve  eşinin duymadığı sesleri bir cihaz yardımıyla kaydetmiş, işitme kayıpları üzerine sayısız çalışmalar yapmıştır. Bu nedenle de doğum tarihi olan 3 Mart 1947 dünya genelinde Dünya Kulak ve İşitme Günü olarak kutlanmaktadır.

   

  Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi bünyesinde bulunan

   Sosyal Yasam Evleri’mizde Si-Ser İşitme Merkezleri'nin desteği ve  özenli çalışmaları ile 4-6 Mart tarihleri arasında 3 günde 65 yaş ve üzeri 250 ziyaretçimize Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizde 81 kişi ücretsiz olarak işitme tarama testi yapılmış ve ziyaretçilerimiz doğru uzmanlar ile bilinçlendirilmiştir.

   

  Si-Ser İşitme Merkezleri'ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

  Detay
 • 10 Ocak 2019

  Kök Hücre Bağışıyla Yeni Yılda Mutlu Bir “Öykü “ Yazıyoruz! 09.01.2019  - 10. 01. 2019

  9- 10 Ocakta Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay iş birliğiyle tüm lösemili hastalarımız için kök hücre ve kan bağışı “ Donör Ol Umut Ol!” projesi sosyal medya çağrısıyla pek çok ünlü ismin katılımıyla gönüllüdonör olduğu etkinliğimizde 355 kök hücre ve 85 ünite kan bağışında bulunulmuştur ve bu proje kapsamında yeni yılda lösemili hastaların öykülerine dokunduk…

  Detay
 • 14 KASIM 2018

  Dünya Diyabet Günü “Diyabet Farkındalık” Projesi 14.11.2018

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Diyabet Cemiyeti işbirliğiyle gerçekleştirilen  “Genel Diyabet Taramasın ’da” toplam 50 kişiden kan alımı sonucunda %5’iDiyabetli hasta tespit edilip diyabet polikliniğimizde tedavi süreçleri başlatılmıştır.

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde “Diyabet Farkındalık Projesi” kapsamında 98 kişiden11 kişi diyabet riski altında oldukları tespit edilip tetkik ve tedavi süreçleri başlatılıp  farkındalık kazandırılmıştır.

  Detay
 • 04 MAYIS 2018

  Kızılay Haftası “ Kan Bağışı ve Kök Hücre ” Projesi 04.11.2018

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren “Kan Bağışı ve Kök Hücre Projesi” ile toplamda 29 ünitekan bağışı ve 15 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 60 kişiye umut olmuştur.

  Detay
 • 26 EKİM 2018

  Hasta Hakları ve Sorumlulukları “ Hakkınız Var!” Projesi 26.10.2018

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ, Dr. Rana Beşe , Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı, Evde Girişimsel Hemşirelik Hizmetleri Birimlerimiz günün anlam ve önemini hasta ve yakınlarına “Hakları ve Sorumlulukları Konusunda” bilgi verilmiştir.

  Merkezlerimizde her bir kişiye “ Hasta ve Sorumlulukları Bildirgesi çiçekle beraber Dağıtılmıştır”. Merkezlerimizin her bir katına “ Hasta Hakları ve Sorumlulukları Afişi” asılmıştır.

  Detay
 • 18 MAYIS 2018

  Dünya Kızılay Günü “ Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık” Projesi 08.05.2018

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren” Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık Projesi” ile toplamda 81 ünite kan bağışı ve 30 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 120 kişiye umut olmuştur.

  Türkiye İşitme Engelliler Derneği üyelerine “Grup Taramaları” yapıldı. Ekim ayı boyunca 50 İşitme Engelli kişinin “ Meme ve Kadın Hastalıkları Bölümlerinde Muayene ve Tetkikleri” yapıldı.

  Detay
 • 18 NİSAN 2018

  Kalp Sağlığı Haftası “Kalbini Sev!” Projesi 17.04.2018 – 18.04.2018

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Kardiyoloji Bölümü Uz.Dr.Nuri ÇAĞLAR “Kalp Sağlığı ve Damar Hastalıkları” konulu semineri Kozyatağı Kültür Merkezinde sunumu gerçekleştirmiştir. Seminere 70 kişi katılım sağlanmıştır. Muayeneler ücretsiz olduğu için katılım sağlayan her kişiye randevusu verilerek kardiyolojik muayeneleri yapılmıştır.

  18.04.2018 Tarihinde Türk Kalp Vakfı, İstanbul Bisikletçiler Derneği, Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri ve Spor Müdürlüğü İş birliğiyle Kalamış parkı başlangıç rotası seçilerek Şaşkın bakkal sahil yolunda “Kalp Sağlığı için Pedallıyoruz!” projesine destek sağlanmıştır.

   Sağlık İşleri Müdürlüğü Kalamış Parkında Sağlık Birimlerinin tanıtımı yapıp kalp haftasının farkındalığı için etkinlik yapmıştır.

  Detay
 • 24 EKİM 2018

  Meme Kanseri Farkındalık Ayı “Erken Tanı ve Önemi” Projesi 09 – 13 -18 – 24. Ekim 2018

  9 Ekimde Kozyatağı Kültür Merkezinde Kadıköy Belediyesi Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi Radyoloji Uzm.Dr.HikmetKARAGÜLLÜ ’nün konuşmacı olduğu “ Meme Kanseri, Erken Tanı ve Önemi “Seminerine 55 Kişikatılım sağlamıştır.

  13 Ekimde Mimar Sinan Üniversitesi Eğitim Görevlisi Derya TECİMER ve Gönüllü Ekibi Moda Parkında ki etkinlik alanımızı “Yan BombingSanatı(Sokak Sanatı) “ile rengârenk motiflerle ağaçları donatarak Kadıköy halkına sürpriz karşılama yapmıştır. Bu etkinliğimiz süresince “Potlaç Üyeleri “ yaptıkları el ürünleri (Pembe Yaka Kurdelesi) ile destek verdiler.

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak birim tanırımızın yanı sıra Spor Müdürlüğü dans hocası Sibel ESEN eşliğinde “Zumba Dansı”  yaptırılarak katılımcıların dikkati çekilmiştir.Hemşiremizİsmahan ÇALIK tarafından Kendi Kendi Meme Muayenesi Eğitimigösterilerek erken tanıtın önemi belirtmiştir. Etkinliğimize 250 -300 kişi katılım sağlamıştır.

  18 Ekimde Alzheimer Merkezinde Dr. Serap AKIN tarafından katılımcılara “ Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Söyleşi” programımızı 80 katılımcı ile gerçekleştirdik.

  24 Ekimde Süreyya Operası önünde son etkinliğimiz Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi ile Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sosyolog Duygu KAHRAMIN’ın desteği ile “ Pembe Turna Kuşu Yapımı (Oligami)” gösterisi izletildi. Etkinliğimize yaklaşık 200 kişi katılım sağlamıştır.

  Detay
 • 22 MAYIS 2018

  Avrupa Obezite Günü “ Dikkat! Türkiye’de 3 kişiden 1’i Obez”Projesi 22.05.2018

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizin “Obeziteyle Savaş Projesinde”Dâhiliye Doktoru ve Diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilen “Vücut Yağ İndeksi ve Şeker Taraması”2579 Kişi katılım sağlamıştır.Tespit edilen hastaların tetkik ve tedavisine başlanmıştır.

   Dr. Rana beşe Polikliniği Dyt.FigenFişekci ÜVEZ ’in“ Sağlıklı Beslenme ve Obezite” konulu sağlık söyleşisine 12 kişi katılım sağlanmıştır.

  Detay
 • 10 MART 2018

  9 Martta Göztepe Medicalpark Hastane Kompleksi Nefroloji Bölümü Doç.Dr.Elif Arı BAKIR ve Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Dahiliye Bölümü Uzm.Dr.Ayşegül Karaçam’ın ortaklaşa düzenlediği “Diyabet ve Böbrek Sağlığı” konulu “Soru- Cevap “ semineri  Barış Manço Kültür Merkezinde 45 kişinin katılımıyla seminer tamamlanmıştır.

  Dünya Böbrek Sağlığı Gününde “İçilen Her Bardak Su Daha Sağlıklı Bir Yaşam” projesi kapsamında yeterli miktarda su tüketilmediğinde insan vücudunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Böbrekler, vücutta oluşan zararlı atık maddeleri suyoluyla seyreltip atarken size de gün içinde gerekli miktarda tüketeceğimiz su sayesinde sağlıklı günleri tadını çıkartmak kalır.

  • Tuz Tüketiminizi Azaltın!
  • Düzenli Egzersiz Yapın!
  • Sağlıklı Besinleri Tercih Edin!

  Su içmenin önemini tüm Belediye Personeline öğle yemeği zamanında pet şişelere konunun önemi anlatan küçük not giydirilmesi yapılarak günlük su miktarını tüketilmesi teşvik edilmiştir.

  Detay
Geri Dön