Doktora Sorun Sizi Dinliyoruz

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

 • 10 MART 2018

   

  9 Martta Göztepe Medicalpark Hastane Kompleksi Nefroloji Bölümü Doç.Dr.Elif Arı BAKIR ve Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Dahiliye Bölümü Uzm.Dr.Ayşegül Karaçam’ın ortaklaşa düzenlediği “Diyabet ve Böbrek Sağlığı” konulu “Soru- Cevap “ semineri  Barış Manço Kültür Merkezinde 45 kişinin katılımıyla seminer tamamlanmıştır.

  Dünya Böbrek Sağlığı Gününde “İçilen Her Bardak Su Daha Sağlıklı Bir Yaşam” projesi kapsamında yeterli miktarda su tüketilmediğinde insan vücudunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Böbrekler, vücutta oluşan zararlı atık maddeleri suyoluyla seyreltip atarken size de gün içinde gerekli miktarda tüketeceğimiz su sayesinde sağlıklı günleri tadını çıkartmak kalır.

  • Tuz Tüketiminizi Azaltın!
  • Düzenli Egzersiz Yapın!
  • Sağlıklı Besinleri Tercih Edin!

  Su içmenin önemini tüm Belediye Personeline öğle yemeği zamanında pet şişelere konunun önemi anlatan küçük not giydirilmesi yapılarak günlük su miktarını tüketilmesi teşvik edilmiştir.

  Detay
 • 22 MAYIS 2018

  Avrupa Obezite Günü “ Dikkat! Türkiye’de 3 kişiden 1’i Obez”Projesi

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizin “Obeziteyle Savaş Projesinde”Dâhiliye Doktoru ve Diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilen “Vücut Yağ İndeksi ve Şeker Taraması”2579 Kişi katılım sağlamıştır.Tespit edilen hastaların tetkik ve tedavisine başlanmıştır.

   Dr. Rana beşe Polikliniği Dyt.FigenFişekci ÜVEZ ’in“ Sağlıklı Beslenme ve Obezite” konulu sağlık söyleşisine 12 kişi katılım sağlanmıştır.

  Detay
 • 24 EKİM 2018

  Meme Kanseri Farkındalık Ayı “Erken Tanı ve Önemi” Projesi 09 – 13 -18 – 24. Ekim 2018

  9 Ekimde Kozyatağı Kültür Merkezinde Kadıköy Belediyesi Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi Radyoloji Uzm.Dr.HikmetKARAGÜLLÜ ’nün konuşmacı olduğu “ Meme Kanseri, Erken Tanı ve Önemi “Seminerine 55 Kişikatılım sağlamıştır.

  13 Ekimde Mimar Sinan Üniversitesi Eğitim Görevlisi Derya TECİMER ve Gönüllü Ekibi Moda Parkında ki etkinlik alanımızı “Yan BombingSanatı(Sokak Sanatı) “ile rengârenk motiflerle ağaçları donatarak Kadıköy halkına sürpriz karşılama yapmıştır. Bu etkinliğimiz süresince “Potlaç Üyeleri “ yaptıkları el ürünleri (Pembe Yaka Kurdelesi) ile destek verdiler.

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak birim tanırımızın yanı sıra Spor Müdürlüğü dans hocası Sibel ESEN eşliğinde “Zumba Dansı”  yaptırılarak katılımcıların dikkati çekilmiştir.Hemşiremizİsmahan ÇALIK tarafından Kendi Kendi Meme Muayenesi Eğitimigösterilerek erken tanıtın önemi belirtmiştir. Etkinliğimize 250 -300 kişi katılım sağlamıştır.

  18 Ekimde Alzheimer Merkezinde Dr. Serap AKIN tarafından katılımcılara “ Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Söyleşi” programımızı 80 katılımcı ile gerçekleştirdik.

  24 Ekimde Süreyya Operası önünde son etkinliğimiz Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi ile Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sosyolog Duygu KAHRAMIN’ın desteği ile “ Pembe Turna Kuşu Yapımı (Oligami)” gösterisi izletildi. Etkinliğimize yaklaşık 200 kişi katılım sağlamıştır.

  Detay
 • 18 NİSAN 2018

  Kalp Sağlığı Haftası “Kalbini Sev!” Projesi

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Kardiyoloji Bölümü Uz.Dr.Nuri ÇAĞLAR “Kalp Sağlığı ve Damar Hastalıkları” konulu semineri Kozyatağı Kültür Merkezinde sunumu gerçekleştirmiştir. Seminere 70 kişi katılım sağlanmıştır. Muayeneler ücretsiz olduğu için katılım sağlayan her kişiye randevusu verilerek kardiyolojik muayeneleri yapılmıştır.

  18.04.2018 Tarihinde Türk Kalp Vakfı, İstanbul Bisikletçiler Derneği, Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri ve Spor Müdürlüğü İş birliğiyle Kalamış parkı başlangıç rotası seçilerek Şaşkın bakkal sahil yolunda “Kalp Sağlığı için Pedallıyoruz!” projesine destek sağlanmıştır.

   Sağlık İşleri Müdürlüğü Kalamış Parkında Sağlık Birimlerinin tanıtımı yapıp kalp haftasının farkındalığı için etkinlik yapmıştır.

  Detay
 • 18 MAYIS 2018

  Dünya Kızılay Günü “ Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren” Kan Bağışı ve Kök Hücre Farkındalık Projesi” ile toplamda 81 ünite kan bağışı ve 30 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 120 kişiye umut olmuştur.

  Türkiye İşitme Engelliler Derneği üyelerine “Grup Taramaları” yapıldı. Ekim ayı boyunca 50 İşitme Engelli kişinin “ Meme ve Kadın Hastalıkları Bölümlerinde Muayene ve Tetkikleri” yapıldı.

  Detay
 • 26 EKİM 2018

  Hasta Hakları ve Sorumlulukları “ Hakkınız Var!” Projesi

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ, Dr. Rana Beşe , Zehra – Mustafa Yüksel Mamografi ve Kadın Sağlığı, Evde Girişimsel Hemşirelik Hizmetleri Birimlerimiz günün anlam ve önemini hasta ve yakınlarına “Hakları ve Sorumlulukları Konusunda” bilgi verilmiştir.

  Merkezlerimizde her bir kişiye “ Hasta ve Sorumlulukları Bildirgesi çiçekle beraber Dağıtılmıştır”. Merkezlerimizin her bir katına “ Hasta Hakları ve Sorumlulukları Afişi” asılmıştır.

  Detay
 • 04 MAYIS 2018

  Kızılay Haftası “ Kan Bağışı ve Kök Hücre ” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen 1 gün süren “Kan Bağışı ve Kök Hücre Projesi” ile toplamda 29 ünitekan bağışı ve 15 kişiden kök hücre alımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Kadıköy Belediyesi kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan 60 kişiye umut olmuştur.

  Detay
 • 14 KASIM 2018

  Dünya Diyabet Günü “Diyabet Farkındalık” Projesi

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Diyabet Cemiyeti işbirliğiyle gerçekleştirilen  “Genel Diyabet Taramasın ’da” toplam 50 kişiden kan alımı sonucunda %5’iDiyabetli hasta tespit edilip diyabet polikliniğimizde tedavi süreçleri başlatılmıştır.

  Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde “Diyabet Farkındalık Projesi” kapsamında 98 kişiden11 kişi diyabet riski altında oldukları tespit edilip tetkik ve tedavi süreçleri başlatılıp  farkındalık kazandırılmıştır.

  Detay
 • 10 Ocak 2019

  Kök Hücre Bağışıyla Yeni Yılda Mutlu Bir “Öykü “ Yazıyoruz!

  9- 10 Ocakta Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Türk Kızılay iş birliğiyle tüm lösemili hastalarımız için kök hücre ve kan bağışı “ Donör Ol Umut Ol!” projesi sosyal medya çağrısıyla pek çok ünlü ismin katılımıyla gönüllüdonör olduğu etkinliğimizde 355 kök hücre ve 85 ünite kan bağışında bulunulmuştur ve bu proje kapsamında yeni yılda lösemili hastaların öykülerine dokunduk…

  Detay
 • 7 Mart 2019

  Dünya Kulak İşitme Günü “Sizi Dinliyoruz!” Projesi 04-05-06-07 Mart 2019

  İnsanlar arasındaki iletişim yolları içinde en önemlisi ve en sık kullanılanı konuşarak anlaşma yoludur. Konuşma öğrenilmiş bir davranıştır, anne ve babalar, çocuğun yakın çevresindeki kişiler farkında olmaksızın konuşma öğretmenliği yapmaktadırlar. Konuşmanın öğrenilmesinde ise en önemli unsur işitmedir. İşitme kaybı bu duyulardan en önemlisi olan işitme bozukluğu durumunda ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde milyonlarca insan işitme sorunu yaşamaktadır. İşitme engeli, işitme  duyarlılığının kişinin gelişim, uyum, sosyal yaşam ve  özellikle iletişimdeki görevlerini yerine getirmesinde en büyük engeli oluşturmaktadır.

   

  Bilimsel araştırmalar, işitme kaybının önlenebilir olduğunu, işitme kaybının erken tanısı halinde de bireylerin hayatından  taviz vermeden işitsel teknolojilerle yaşamlarını kolaylaştırabileceklerini ortaya koymaktadır. İşitsel teknolojiler; estetik kaygılardan dolayı işitme cihazı kullanmak istemeyen kişiler için geliştirilen micro işitme cihazı, çok ileri derecede işitme kayıpları için geliştirilen süper power işitme cihazı, gürültülü ortamlarda insan sesini ön plana çıkaran işitme cihazı, telefonla rahat konuşturacak konforlu işitme cihazı gibi onlarca alternatif sunmaktadır.

  Telefonun icadı ile tanıdığımız Alexander GrahamBell annesinin ve  eşinin duymadığı sesleri bir cihaz yardımıyla kaydetmiş, işitme kayıpları üzerine sayısız çalışmalar yapmıştır. Bu nedenle de doğum tarihi olan 3 Mart 1947 dünya genelinde Dünya Kulak ve İşitme Günü olarak kutlanmaktadır.

   

  Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında Kadıköy Belediyesi bünyesinde bulunan

   Sosyal Yasam Evleri’mizde Si-Ser İşitme Merkezleri'nin desteği ve  özenli çalışmaları ile 4-6 Mart tarihleri arasında 3 günde 65 yaş ve üzeri 250 ziyaretçimize Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniğimizde 81 kişi ücretsiz olarak işitme tarama testi yapılmış ve ziyaretçilerimiz doğru uzmanlar ile bilinçlendirilmiştir.

   

  Si-Ser İşitme Merkezleri'ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

  Detay
 • 7 Mart 2019

  Yeşilay Günü “Teknolojiye Bağımlı Kalma Projesi!”

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezimizden, Uzm. Dr. Osman Ağa Önal " seminer konusu olarak "Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı “ konusu içerisinde Eğitimin amacı ve kişilere sağlayacağı faydalar ; “Bağımlılık nedir? Bağımlılığın sadece alkol ve uyuşturucu değil davranış ve kişilere karşı da olabileceği, en sık ve yaygın görülen bağımlılıklardan teknoloji ve internet bağımlılığı ile ilgili tanı kriterleri, bozukluklar, tedavisi ve genel olarak önlemleri” anlatılmıştır.

  Dr.Çağrı Çukadaroğlu seminer konusu olarak " Teknoloji Bağımlılığı temel başlık olup alt başlıkları, Tanım, tanı ölçütleri, görülme sıklığı, sağlık etkileri ve oluşabilecek sağlık tehlikesini" anlatmıştır.

  Yeşilay Kadıköy Şube Başkanı Sayın Ömer ŞAHAN ve ekibi seminerimize konuk olarak katılmış ve “Teknoloji Bağımlılığı” konusunu kısaca anlatmıştır. Seminerimize toplamda 52 belediye personeli katılım sağlamıştır.

  Detay
 • 12 MART 2019

  Glokom Haftası

  12-13 Mart tarihlerinde Dr.Rana Beşe polikliniğinde, Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliğimizden gönderilen 20 hastanın göz muayenesi ve göz tansiyonu ölçümü yapılmış olup, hastalarımıza göz tansiyonu ölçtürmenin önemi vurgulanmıştır.

  Detay
 • 14 MART 2019

  14 Mart Tıp Bayramı Etkinliği

  14 Mart Tıp Bayramı Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve İstanbul Tabip Odası’nın düzenlediği ortak etkinlikle kutlandı. Tıp alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık görevlileri için önemli bir gün olan 14 Mart Tıp Bayramı Kadıköy’de kutlandı.

  Gelenekleşen Kadıköy Belediyesi Sağlık işleri Müdürlüğü ve İstanbul Tabip Odası’nın birlikte organize ettiği ve Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Zübeyde Hanım Kokteyl Salonu’nda gerçekleşen kutlamaya; İstanbul Tabip Odası Emekli Hekimler Komisyonu Başkanı Dr. Erdinç Köksal, hekimler ve Kadıköy Belediyesi'ne bağlı polikliniklerde görev yapan sağlık çalışanları katıldı.

  Detay
 • 03 Mart 2019

  “Teknolojiye Bağımlı Kalma Projesi!"

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezimizden, Uzm. Dr. Osman Ağa Önal " seminer konusu olarak "Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı “ konusu içerisinde Eğitimin amacı ve kişilere sağlayacağı faydalar ; “Bağımlılık nedir? Bağımlılığın sadece alkol ve uyuşturucu değil davranış ve kişilere karşı da olabileceği, en sık ve yaygın görülen bağımlılıklardan teknoloji ve internet bağımlılığı ile ilgili tanı kriterleri, bozukluklar, tedavisi ve genel olarak önlemleri” anlatılmıştır.

  Dr.Çağrı Çukadaroğlu seminer konusu olarak " Teknoloji Bağımlılığı temel başlık olup alt başlıkları, Tanım, tanı ölçütleri, görülme sıklığı, sağlık etkileri ve oluşabilecek sağlık tehlikesini" anlatmıştır.

  Yeşilay Kadıköy Şube Başkanı Sayın Ömer ŞAHAN ve ekibi seminerimize konuk olarak katılmış ve “Teknoloji Bağımlılığı” konusunu kısaca anlatmıştır. Seminerimize toplamda 52 belediye personeli katılım sağlamıştır.

  Detay
 • 12 Mart 2019

  “Tuzu Azalt Ömrü Uzat” Projesi"

  Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili tavsiyesinde günlük tuz alımının, 1 çay kaşığı ile sınırlandırılmasını söylüyor. Bu, 5-6 grama denk geliyor. Türkiye’de yetişkinlerin günlük tuz tüketiminin 18 gram olduğunu, 2012'deki ise 15 gram olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yetişkinlerin, sofra tuzu haricinde yalnızca besinlerden aldığı sodyum miktarı ortalama 2178 mg. Rakamlar da gösteriyor ki Türkiye’de günlük 15 gramlık tüketim, önerilen miktarın üç katı.

  Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak tüm Kadıköylülere tuz tüketiminin farkındalığı için semttin ana hatlarının bulunduğu yerlerde ki billboard ve pankart çalışmalarıyla, Tuz Tüketmenin önemini tüm Belediye Personeline öğle yemeği zamanında tuzluklara konunun önemini anlatan küçük not giydirilmesi yapılarak tuz tüketimimin azalması için teşvik edilmiştir.

  Detay
 • 2 Nisan 2019

  "02 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü"

  Otizm için erken farkındalık çok önemli! 

  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısı ile Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi olarak bu konuya dikkat çekmek için merkezimizi mavi renk ile ışıklandırdık.

  Ayrıca merkezimiz psikologlarından Uzm. Klinik Psikolog Gülşen Günay ‘ın otizmin belirtileri ile erken tanı ve doğru eğitimin önemi konusunda kaleme aldığı '' Otizm için Erken Farkındalık Çok Önemli'' adlı yazısı Kadıköy Gazetesinde ve merkezimizin web sitesinde yayınlandı.

  Detay
 • 23 Ocak 2019

  ''Antidepresan Kullanımı Gerçekten Gereksiz Mi? '' Prof. Dr. Timuçin Oral"

  23.01.2019 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilenen "Antidepresan kullanımı gerçekten gereksiz midir?"  konulu semineri veren Sn. Prof. Dr.Timuçin Oral' ile ülkemizde antidepresan ilaç kullanımının güncel durumu tartışıldı.

   Depresyonun nasıl bir hastalık olduğu, Türkiye’de nasıl algılandığı ve bu hastalığın tedavisinde dünyada ve ülkemizde ne yapıldığı konuşuldu. 

  138 kişinin katıldığı sunumda katılımcıların gösterdikleri yoğun ilgi ve tartışmaya açtıkları sorular ile interaktif bir söyleşi gerçekleştirilmiştir.

  Detay
 • (2018-2019)

   "Sağlıkla Yaş Alalım’’ Projesi"

  Bu proje Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniğimizde gerçekleştirilmekte; sağlıklı yaş almaya yardımcı olmak, yaşın  getirdiği sağlık sorunları, fonksiyon kayıpları ve yalnızlık duygusunun yarattığı duygusal durum bozukluğunu hafifletip, kaliteli bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olmak amacıyla başlatılmıştır. Bölgemizdeki  65 yaş üstü bireylerin sağlıklarını korumak, geliştirmek, sağlıklı yaş almalarına yardımcı olmak amacıyla ; 1.gün polikliniğin hekimleri tarafından kronik hastalıklar, kronik hastalıklarda beslenme, ağız-diş sağlığı ve protez bakımı, ev kazalarından korunma ve ilk yardım yalnızlıkla baş etme duygusu  ve menapozda  üriner  inkontinans (idrar kaçırma) konularında sağlık bilincini geliştirecek eğitim desteği verilmektedir. 2. gün ise evde kullandıkları tansiyon aletleri ve şeker ölçüm cihazlarıyla gelen hastalara doğru tansiyon ve şeker ölçümü öğretilerek cihazlarının kontrolü yapılmaktadır.

   2016 yılının ikinci yarısında başlatılan bu proje halen sürdürülmektedir.2018 yılında; bu proje kapsamında 17 grup çalışması yapılmış olup bu eğitimlerden 137 kişi yararlanmış, 81 kişi ayrıca eğitim seminerlerine katılmış;  2019 yılının ilk üç ayında ise 5 grup çalışması yapılmış olup 40 kişilik katılım sağlanmıştır.

  Detay
 • 20 Ocak 2019

  '' Evlilik Dansı '' Prof Dr. Mehmet Zihni Sungur"

  20.02.2019'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Evlilik Dansı" konulu seminerde Türkiyenin önde gelen Çift Terapistlerinden olan Sn.Prof.Dr.Mehmet Zihni Sungur evlilikte yaşanan uyum sorunları, çiftler arasındaki iletişim problemleri ve bu problemlerin çözümlerine yönelik bilgiler vermiştir.  

  Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği söyleşimize 160 kişi katılım göstermiştir.

  Detay
 • 20 Mart 2019

  '' Çocuklu Hayat '' Prof. Dr. Yankı Yazgan"

  Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şubesi ve Kadıköy Belediyesi ve Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı işbirliği ile Caddebostan Kültür Merkezinde Halka yönelik etkileşimli toplantılarımızın   üçüncüsü  20 Mart'ta "Çocuklu Hayat" başlığı ile Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın katılımı ile gerçekleşmiştir.

  Bu söyleşide, çocuğuyla düşe kalka büyüyen tüm anne babalar ile bir çocuğu büyütmenin hepimize getirdiği gelişim fırsatları konuşuldu.. Anne karnından ergenlik sürecine kadar geçen döneme dair soru ve sorunların tartışıldığı bu seminere toplamda 175 kişi katılmıştır.

  20.03.2019 da Caddebostan Kültür Merkezinde ''Çocuklu Hayat'' konulu etkileşimli toplantıya yoğun ilgi gösteren anne ve babalar aklındaki tüm soruları Prof. Dr. Yankı Yazgan ile tartışma fırsatı bulmuşlardır.

  Detay
 • 07 Nisan 2019

  Kanser Haftası Etkinliği 01-07 Nisan 2019                       

  Mamografi ve kadın sağlığı merkezinde Çalışanı Radyolog Dr.Hikmet KARAGÜLLÜ tarafından verilen seminer de meme kanserleri ve erken tanının önemi üzerinde duruldu. Sonrasında misafir konuşmacımız Birsen YALÇIN    meme kanseri tanısı konulduktan sonra  yaşamış olduğu süreçten, tedavisinden ve hayata bağlı kalmanın öneminden vurgular yaparak meme kanserine karşı savaşını bizlerle paylaştı. Alzheimer merkezinde yapılan etkinliğe 15 kişi katılmıştır.Etkinlik  katılımcıların soru cevap kısmı ile sonlandırıldı.

   

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Beslenme Uzmanı Figen Fişekçi Üvez ve Medikal Park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Şerafettin Özer tarafından Verilen Seminerde Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam Güçlü Bağışıklık Ve Kanser Tedavisinde Beslenme Nasıl olmalı Konuları İşlenmiştir.Alzheimer Merkezinde Yapılan Etkinliğe 45 Kişi Katılmıştır

  Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı ve Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Çalışanı Psikiyatrist Osman Ağa Önal Düzenlenen Seminerde Psiko -Onkoloji Konusunu Anlatmıştır.Alzheimer Merkezinde Yapılan Seminere 11 Kişi Katılmıştır.

  Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniğinde Radyolog Olarak Görev Yapan Prof.Dr.Güner Sönmez Düzenlenen Seminerde Tiroid Kanserlerini Anlatmıştır.

  Poliklinikte Yapılan Seminere Hastaların Yanı sıra Poliklinik  Çalışanları da Katılmıştır.Radyolog Hastalar Tarafından Sorulan Soruları Cevaplamıştır.

  Detay
 • 22 Mayıs 2019

  22 Mayıs Avrupa Obezite Günü

  Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği,Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda ''22 Mayıs Avrupa Obezite Günü'' nedeniyle söyleşi düzenlendi.Poliklinik çalışanları ve söyleşiyi dinlemeye gelenlerin birlikte yaptığı zumba ise söyleşi öncesi renkli anların yaşanmasına neden oldu.Moderatörlüğünü Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniği Çocuk Muayene Doktoru Demet Özkan'ın yaptığı söyleşide,Başhekim Prof.Dr.Korkmaz Altuğ ile Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez,Kalp Hastalıkları Uzmanı Doktor Nuri Çağlar ve Psikiyatri Uzmanı Osman Önal konuşmacı olarak yer aldı.Söyleşide,obezitenin nedenleri,sonuçları ve neden olduğu hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgi verildi.Paylaşılan önemli bilgilerin ardından da söyleşiyi dinlemeye gelen Kadıköylülerin vücut yağ analizi ile bel çevresi ölçümü yapıldı.

  Detay
 • 31 TEMMUZ 2019

  YAZ AYLARINDA BESLENME

  Yaz ayları hepimizin özlemle beklediği aylar Yaz ayları tatil, dinlenme, sevilen taze sebze ve meylerin çok olduğu olumlu durumları hatırlatsa da, sıcaklar konusunda dikkatli olunması gereken noktaları bilmek gerekir.

  Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği veya kalp damar hastalıkları olan kişiler, 65 yaş üstü bireyler, 4 yaş altı çocuklar yaz aylarında daha dikkat etmeliler. Yetişkinlerde vücutta böbrek, deri, bağırsak ve solunum yoluyla yaklaşık 2,5 L sıvı kaybı olur. İçtiğimiz su miktarınızı buna göre değerlendirmeniz önemlidir. Özellikle aşırı sıcaklarda mineral kayıpları ile birlikte kaybedilen sıvının yerine konması sağlık açısından daha önemli hale gelmektedir. Günlük mutlaka 2,5-3 L su tüketilmesi gerekmektedir. Eğer su içmekten hoşlanmıyorsanız sürahinize limon dilimi, nane ve yaz meyvelerinden ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Tabi burada yaz aylarının en önemli tuzağına düşmemek gerek. Sıvı kaybını asitli, şekerli limonata ve soğuk çay gibi içeceklerle kapatmayı alışkanlık haline getirirsek diyabet ve şişmanlıkla ilgili riskleri artırmış oluruz.  Yarım yağlı süt, ayran ve su günde 1 adet maden suyu tercih edilebilir. Bunun yanında light içecekler kaloriden sizi korusa da katkı maddelerini düşünecek olursak bize uzun vadede sıkıntı yaratabilir, su veya porsiyonları abartmadan maden suyu ile hazırladığımız taze meyveli içecekler iyi bir alternatif olabilir.

  Yaz aylarında da diğer aylarda olduğu gibi tüm besin gruplarından (Süt ve süt ürünleri, sebze-meyveler, et, yumurta, kuru baklagiller, tam tahıl ekmek ve tahıllar, sağlıklı yağlar)  dengeli bir şekilde almak gerekir. Glisemik indseksi yüksek yani kana hızla karışan basit karbonhidratlar (sofra şekeri ve beyaz unlu gıdalar) yerine tam tahıl ürünler ve taze sebze ve yanında protein kaynaklarıyla dengeli tabaklar oluşturulmalıdır. Ayrıca sıcaklar sebebiyle daha az yağlı besinleri seçmek, pişirme yöntemi olarak kızartma yerine ızgara ve fırın yiyecekleri tercih etmek daha anlamlıdır.

  Hem sıvı kaybı hem de vücut direnci için sebze ve meyve tüketiminin günde 5  porsiyon olması önemli.  Ancak bu aylarda çok tercih edilen yaz meyvelerinin porsiyon miktarlarına dikkat etmek gerekir. Örneğin 12-15 kiraz 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. J

  Ayrıca bu aylarda egzersiz yapacağımız saatleri güneşin eğik geldiği sabah erken veya akşam üstü saatlerinde hatta çok sıcaksa akşam saatlerinde yapmak gerekir. Daha fazla sıvı kaybı olacağında egzersizden 15 dakika önce ve egzersiz sonrası su içmeye özen göstermek gerekir.

  Yaz aylarında bir diğer önemli husus besin zehirlenmeleridir. Dışarıda satılan yiyeceklerden uzak durulmalı ve çabuk bozulan et, süt, balık gibi gıdalar soğuk zincir kırılmadan saklanmalıdır.  Kesinlikle dışarıda bekletilmemelidir.

  Yaz Tuzaklarına Dikkat Edin

  Kilo kontrolünü yaz aylarında da sağlamak önemlidir. Özellikle açık büfe tatiller, davetler, düğünler yazın en eğlenceli yanları ama yemek çeşitliliği konusunda tehlikeli bir dönem. Dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Eğer akşam daha yoğun bir yemek yenecekse gün içinde hafif zeytinyağlılarla geçirmek anlamlı olabilir. Hızla enerji sağladığımız karbonhidrat haklarını (ör: makarna, dondurma vs)  daha aktif olunan gündüz saatlerinde tercih edebilirsiniz. Örneğin öğle yemeğinde makarna yiyen kişinin akşam karbonhidratsız ızgara etli bir salata ile dengeyi sağlayabilir.  Açık büfeler çok tehlikeli olarak düşünülse de aslında sağlıklı beslenenler için salatalar, zeytinyağlılar, ızgaralar gibi çok sayıda seçenek içeriyor. Denge sağlanabilirJ

   

  DOĞANIN YAZ MUCİZELERİ SEBZELER

  Enginar:

   İçeriğindeki silimarin maddesi sayesinde karaciğeri temizliyor.
   Hazımsızlığa iyi geliyor.
  Büyük bir enginar 9 g lif içeriyor.
  Kan yağları üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.

  Bamya:

  En önemli antioksidan olan glutatyon içeriyor.
  Lif içeriği açısından kurubaklagillerle yarışıyor.
  1 kase pişmiş bamyada 4 g lif bulunuyor.
  Sebze olmasına rağmen protein içeriği çok yüksek.
  Kalsiyum, magnezyum, potasyum, A ve K vitamini ile folik asitten zengin.

  Semizotu:

  Yeşil yapraklı herhangi bir sebzeden daha fazla omega-3 içeriyor.
   İçeriğinde ayrıca kalsiyum, magnezyum ve A vitamini bulunuyor.

  Kabak: 

  Yüksek su ve lif içeriği nedeniyle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi.

  Domates: 

  Kansere karşı koruyucu likopen açısından çok zengin.
  Çok iyi bir C vitamini kaynağı.
  Göz sağlığı için önemli olan lutein içeriyor.

  MEYVELER:

  Kayısı: 

   Lif, A vitamini ve potasyumdan zengin. Ayrıca çeşitli faydalar sağlayan fitositerolleri içeriyor.

  Kiraz: 

   Potasyum ve lif oranı yüksek.
  Kansere karşı etkili olan kuersetin ile bir başka koruyucu olan elajik asit içeriyor.

  Üzüm: 

  Potasyum, magnezyum, C, A ve K vitamini içeriyor.
   Kabuğunda kırmızı şarap içerisinde bulunan ve kalp sağlığı için çok önemli olan resveratrol maddesi bulunuyor.
  Glisemik indeksi yüksek olduğu için porsiyonları az tutmak gerekiyor.
  Çekirdekleri ile yenildiğinden antioksidan bombasına dönüşüyor.

  Şeftali: 

  Düşük kalorili bir meyve.
  Sağlık için faydalı antikanserojen ve antimikrobik öğeler içeriyor.

  Ananas: 

   Hazımsızlığın giderilmesinde, yaraların kapanmasında, iltihaplanmaların azaltılmasında yardımcı olan bromealin isimli maddeyi içeriyor.
  1 kase ananasta, kan şekerini düzenleyen deri, kemik ve kıkırdak oluşumunu sağlayan manganezden yeterli miktarda bulunuyor.
  Ayrıca iyi bir ödem çözücüdür.

  Çilek: 

   Kalsiyum, magnezyum ve potasyum ve bol miktarda C vitamini içeriyor.
  İçerisinde tümör gelişimini engelleyen elajik asit mevcut

  Karpuz:

  Potasyum, A ve C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar  içerir.
  Su oranı yüksektir ancak aşırı tüketildiğinde kan şekerinizi olumsuz etkileyebilir.

  Detay
Geri Dön